RIRS Yöntemi nedir?

RIRS Nedir?
RIRS yöntemi nedir? Nasıl uygulanır?

RIRS (Retrograd Intrarenal Surgery) böbrek taşı tedavisinde kullanılan cerrahiye alternatif bir girişimdir. Açık ameliyatlara alternatif olan bu yöntemde ucunda kamera olan bir aletle (Üreteroskop) idrar kanalından böbreğe kadar girilerek taşa müdahale etme işlemine Retrograd intrarenal cerrahi (RIRS) denilmektedir. Bu yöntemle görüntülenen böbrek taşları holmium lazer ile birlikte ufaltılır. Taşlar böbreğe ve idrar kanalına zarar vermeden  dışarı dökülür.

Genel anestezi altında yapılabildiği gibi; genel anestezinin sakıncalı bulunduğu hallerde spinal, epidural, hatta; lokal anestezi ile bile uygulanabilir.

Yöntem yaşlı hastalarda; kalp hastalarında; hamile kadınlarda hatta 2 yaşından büyük çocuklarda bile rahatlıkla uygulanabilmektedir.

İşlem sırasında hastanın radyasyona maruz kalması söz konusu değildir.  Görüntüleme video kamera ile yapılmaktadır. Skopi benzeri röntgen cihazlarıyla karıştırılmamalıdır.

İşlem esnasında veya sonrasında kanama ihtimali çok düşüktür. Diğer taş kırma uygulamalarında görülebilen aşırı kanama ve çevre organlara zarar verme riski bu yöntemde bulunmamaktadır.

Böbrek anomalisi bulunanlarda (pelvik böbrek, at nalı böbrek) da rahatlıkla uygulanabilir.

Herhangi bir kesi ya da yara izi söz konusu değildir.

Kliniğimizde de başarı ile uygulanan RIRS yöntemini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Yar.Doç.Dr. Oğuzhan PARLAKKILIÇ

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.