Kısırlık (İnfertilite) Nedir?

Kısırlık Nedir?
Kısırlık (İnfertilite) Nedir? Erkek ve kadınlarda görülme sıklığı ne kadardır?

Kısırlık (İnfertilite) Nedir?

Kısırlığın tanımı; 1 yıl gibi bir süre içerisinde herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmadan düzenli ilişkiye girilmesi; bunun sonucunda gebeliğin oluşmaması durumudur. Erkek ve kadınlarda aynı oranlarda rastlanmaktadır.

Kısırlığın (İnfertilite)  Nedenleri :

Erkeğe ait nedenler :

Erkeklerde çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen sperm problemleri erkek kısırlığının ana nedenidir.  Sperm kalitesini etkileyen pek çok etken vardır. Geçirilmiş birtakım enfeksiyonlar, hormonal bozukluklar, sigara, alkol veya madde kullanımı ve benzeri nedenler sperm kalitesini ve üretimini etkilemektedir. Aşırı stres kaynaklı infertilite de rastlanabilecek olgular arasındadır.

Sperm üretiminin hiç olmaması, sperm hareketlerinin az olması, normal şekilli sperm sayısının azlığı, hücre sayısının yetersiz olması ve spermin taşınamaması gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak erkek kısırlığı gelişebilmektedir.

Testislerde üretim normal olmasına rağmen, taşıyıcı kanalların tıkalı olması veya varikosel  diye bilinen damar genişlemesi sonucu, sperm üretiminin ve hareketlerinin yavaşlaması gibi nedenler cerrahi olarak düzeltilebilen rahatsızlıklardandır.

Bu tür girişimleri Üroloji kliniğimizde başarıyla uygulamaktayız.

Kadına ait nedenler:

Servical ( Rahim Ağzı) kaynaklı kısırlık
Rahim kaynaklı kısırlık
Fallop tüpü kaynaklı kısırlık
Yumurtlama problemlerine bağlı kısırlık
Peritoneal (Karın Zarı) kaynaklı kısırlık
Zar tabakasının yapışıklıkları gibi yapısal anomaliler
Unexplained(Açıklanamayan) kısırlık gibi ana başlıklar halinde listelenebilir.

Her birinin ayrı ayrı ele alınması doğru olacağından burada değinmeye gerek görmüyoruz. Arzu edildiği taktirde konuyla ilgili bizlere e-posta aracılığı ile sorularınızı iletebilirsiniz.

Yar.Doç.Dr.Oğuzhan PARLAKKILIÇ

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.