Kapalı Prostat Ameliyatı (TUR-P)

Kapalı Prostat Ameliyatı (TUR-P)
Kapalı Prostat Ameliyatı (TUR-P) nasıl bir yöntemdir?

Kapalı Prostat Ameliyatı

Prostat tümörleri veya iyi huylu prostat büyümelerinde en sık başvurulan cerrahi yöntemlerin başında Kapalı Prostat Ameliyatı (TUR-P) gelmektedir.

Kapalı prostat ameliyatı (TUR-P Transüretral Prostat Rezeksiyonu) diye de adlandırılan; penis ucundan özel bir aletle girilerek; mesane girişinde darlık oluşturan, prostat dokusunun küçük parçalar şeklinde kesilip alınması işlemidir.  Kesme işlemi koter dediğimiz bir alet yardımıyla yapılır. Dokuyu elektrik akımı kullanarak yakmak ve kanamayı en aza indirmek hedeflenmektedir.


Kapalı prostat ameliyatı (TUR-P); genel anestezi altında yapılabileceği gibi; anestezi doktorlarının da onayı ile epidural anestezi (belden uyuşturma) ile de yapılabilmektedir.

Operasyon sonrası hasta birkaçgün boyunca sonda ile takip edilir. Kanama; ilk günkü şiddeti ile olmasa da birkaç gün devam edebilir. Kan sayımında kan seviyeleri takip edilir. Kritik kan değeri düşüklüğü gözlendiğinde, hastaya kan transfüzyonu yapılabilir.

Hastanın sondası hastane ortamında çekilebileceği gibi; yapılan değerlendirmeler sonucunda sonda ile de evine gönderilebilir. İdrardan kan ve pıhtı gelmesi normal karşılanması gereken bir durumdur. Bol sıvı alınması, ağır kaldırılmaması, idrar ihtiyacının geciktirilmemesi ve 3 ay boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir.

Her ameliyatta olduğu gibi; bu ameliyat biçiminde de çeşitli riskler mevcuttur. Ancak sık karşılaşılan durumlar değillerdir. Ameliyat kararı alırken doktorunuzdan riskleri hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz.

Yar.Doç.Dr.Oğuzhan PARLAKKILIÇ

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.