Azospermi

Azospermi Nedir?
Azospermi nedir? Kimlerde görülür? Tedavisi nasıldır?

Azospermi

Azospermi, menide sperm bulunmaması durumuna verilen addır. Pek çok değişik sebebe bağlı olarak oluşabilmektedir.  Hormonal dengesizlikler, genetik bozukluklar, geçirilmiş birtakım ameliyatlar, inmemiş testis, tedavi edilmemiş inmemiş testis, çocuklukta geçirilen enfeksiyöz hastalıklar, boğmaca, kabakulak gibi yüksek ateşle seyreden hastalıklar azospermi sebepleri olabilmektedir. Ayrıca, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedaviler ve sperm kanallarının hiç olmaması ya da sperm yollarındaki tıkanıklıklar azospermi nedenlerindendir.

Menide sperm olmaması durumu tıkanıklıklara bağlı olarak gelişebilmektedir. Testislerde sperm üretimi vardır. Ancak tıkanıklık sebebi ile meniye karışamamaktadır. Böyle durumlarda kanal tıkanıklıklarından bahsedilebilir. Bu tür vakalarda kanal dokusundan veya testisten iğne biyopsisi bakılabilmekte ve %100’e varan oranlarda sperme rastlanabilmektedir.

Tıkanıklığa bağlı olmayan vakalarda ise sperm üretimi ya hiç yoktur, ya da yok denecek kadar azdır. Testislerde sperm üretiminden sorumlu pek çok tüp benzeri yapılar mevcuttur. Bazı tüplerde sınırlı sayıda sperm üretilebilirken bazılarında ise hiç üretim yapılmayabilir.  Bu tür durumlarda ise mikroskobik sperm arama ameliyatları yapılabilmektedir. Bu yöntemlere ayrı bir başlık altında ameliyatlar kategorisinde değinilecektir.

Yar.Doç.Dr.Oğuzhan PARLAKKILIÇ

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.