Prostat Nedir?

Prostat Nedir?
Prostat nedir? Prostat büyümesi nedir?

Prostat; erkek üreme sisteminin bir parçasıdır.  Mesaneden çıkan üretrayı (idrar kanalı) çepeçevre sarar. Anatomik olarak makatın önüne denk gelmektedir. Bu sebeple; prostat muayenesi makattan yapılmaktadır. Ceviz büyüklüğünde bir salgı bezi olan prostat; meni dediğimiz seminal sıvıyı  üretir. Seminal sıvı; spermlerin içinde yüzdüğü sıvıya verilen isimdir. Spermlerin taşınmasında rol oynar.

Selim prostat hiperplazisi

İlerleyen yaşlarda prostat dokusu büyüyerek üretra çıkışını tıkayabilmekte veya daraltabilmektedir. Bu durumda idrar yapmakta güçlük çekilebilmektedir. Bu şekilde kendini gösteren prostat hastalıklarına selim prostat hiperplazisi denmektedir. Prostat kanseri ile benzer belirtiler verebileceğinden; belirtilerin kanser kaynaklı olup olmadığı araştırılmalıdır.

PSA nedir?

PSA  (Prostat Spesifik Antijen) prostat hücreleri tarafından üretilen bir enzimdir. Prostattan kana az miktarda karışır. Kanda PSA değerinin yükselmesi prostat hastalığının göstergesidir. Sadece prostat kanserinde değil; aşağıdaki durumlarda da PSA yüksekliğine rastlanabilmektedir.

  • Bening Prostat Hipertrofisi  (İyi huylu prostat büyümesi)
  • Prostatit (Prostat enfeksiyonu)
  • Rektal tuşe sonrası (Makattan prostat muayenesi)
  • Ejakulasyon (Boşalma)
  • Bazı ilaçlar

Yar.Doç.Dr. Oğuzhan PARLAKKILIÇ

Leave a Comment