Prostat Kanseri

Prostat Kanseri
Prostat Kanseri PSA testi ile öngörülebilen, erken tanıda tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Prostat Kanseri

Vücudumuzda bulunan hücrelerin büyük bir çoğunluğu kendi kendini yenileme yeteneğine sahiptir. Ömrünü tamamlayan hücrenin yerine yenisi üretilir. Bu üretim belli bir düzende gerçekleşir. İşte bu düzenin bozulmasıyla kontrolsüz bir üreme yani tümör (kanser) meydana gelir.

İyi huylu tümörlerden farklı olarak; hücrelerin bir yerde kontrolsüz çoğalması sonucu oluşan tümör hücreleri, dolaşımla beraber vücudun diğer organlarına taşınır. Tutunabildikleri kimi organlarda da üremeye devam ederler. Bunlara kötü huylu tümörler denir.

Prostat; erkeklerde bulunan ve üreme sisteminin parçası olan bir organdır. Meni üretiminden sorumludur. Erkeklerin boşalması esnasında spermleri taşıyan sıvıya meni adı verilir. Bakınız:Prostat Nedir?

Prostat dokusunda oluşan, kontrolsüz çoğalan hücrelerin oluşturduğu yapıya ise Prostat Kanseri denir.

Prostat Kanseri nedenleri

Nedenleri kesin saptanamamıştır. Yapılan araştırmalarda genetik faktörlerin prostat kanserlerinde önemli rol oynadığı tespit edilmiştir. Siyah ırkta rastlanma oranı beyaz ırka göre fazladır. Çevresel etkilerin de sebepler arasında olduğu düşünülmektedir. Asya ülkelerinde, İskandinav ülkelerine oranla daha az görülmektedir.  Beslenme alışkanlıklarının da prostat kanseri üzerinde etkisi olduğu düşünülmektedir. Özellikle hayvansal gıda tüketimi fazla olanlarda daha sık görülmektedir.

Prostat kanseri belirtileri

Prostat kanseri, genellikle belirti vermeden gelişir. İlerlemesi halinde ise prostatın kendisine ait idrar yapma zorlukları, sık sık idrar yapma isteği, idrarda kan görülmesi gibi şikayetler görülebilmektedir. PSA testi, prostat kanseri tanısında bizleri ilk uyaran kan testidir. PSA yüksekliği,  prostat muayenesinde şüphe, multiparametrik prostat MRI görüntülemede şüpheli yapı görülmesi sonrasında prostat biyopsisi yapılır.

Prostat kanseri tedavisi

Prostat kanseri, erken tanının hayati önem taşıdığı bir hastalıktır. Erken tanıda prostat kanserleri tamamen tedavi edilebilir. Küratif ( Hastalıktan kurtarıcı ) tedavi yöntemleri arasında cerrahi ( açık – laparoskopik – robotik ) ve radyoterapi (ışın tedavisi) vardır. Metastatik ( Yayılmış ) vakalarda ise sadece tümörün ilerleme hızının düşürülmesi ve hastanın yaşam kalitesinin iyileştirilmesi hedeflenmektedir.

Günümüzde prostat kanserlerinin erken teşhisi ve tedavisi mümkündür. Bizlere düşen görev bilinçli davranmak ve prostat takiplerimizi gecikmeden yaptırmaktır.

Dr. Oğuzhan PARLAKKILIÇ

Leave a Comment