Prostat Biyopsisi

Prostat Biyopsisi
Ultrason eşliğinde prostat biyopsisi

Prostat biyopsisi

Ultrason eşliğinde, rektumdan girilerek prostat dokusundan, özel iğneler vasıtası ile parça alınması işlemine prostat biyopsisi denir.  İşlem son derece güvenlidir. Prostat büyümesi olanlarda ve PSA dediğimiz (Prostat Spesifik Antijen) testin yüksekliği durumunda, patoloji araştırması için biyopsiye ihtiyaç duyulmaktadır.

Uygulama:

Uygulama çoğu zaman lokal anestezi ile yapılmaktadır. Hasta sol yanına yatırılarak, bacakları karnına çekmesi sağlanır. Kayganlaştırıcı jel uygulanarak makattan rektal muayene yapılır. Sonrasında ultrason probu makata itilerek prostat duvarına dayandırılır. Bu esnada ultrason görüntüsü ile organın yeri tam tespit edilebilmektedir. Yeri tespit edilen prostat dokusundan ince iğneler ile biyopsiler alınır. Biyopsi alınma işlemi esnasında hasta herhangi bir ağrı hissetmemektedir. Alınan biyopsiler patoloji laboratuvarlarına gönderilmek üzere patoloji kaplarına konularak etiketlenir.

Zorunluluklar:

PSA (Prostat Spesifik Antijen) yüksekliği olanların prostat biyopsisi yaptırması hayati önem taşır. Prostat kanserlerinin erken tanısı bu yöntemle mümkün olabilmektedir. Erken tanı konan prostat kanserlerinde tedavi şansı çok yüksektir.

PSA (Prostat Spesifik Antijen) yüksekliği idrar yolları enfeksiyonlarına bağlı olarak da yükseleceğinden, herhangi bir iltihabi hastalığınızın olmaması gerekmektedir. Enfeksiyon varlığında ise; en doğru yaklaşım, enfeksiyonu tedavi ettikten sonra yeniden PSA değerlendirmesidir. Enfeksiyon tedavi edildikten sonra PSA değerleri halâ yüksek seyrediyorsa prostat biyopsisinde karar kılınabilir.

Yar.Doç.Dr. Oğuzhan PARLAKKILIÇ

Leave a Comment