İnmemiş Testis

İnmemiş Testis
İnmemiş testis nedir? Tedavisi nasıldır?

İnmemiş Testis

Erkek çocukları doğmadan önce testisler karın boşluğundadır. Doğuma yakın günlerde (skrotuma) torbaya inmeye başlarlar. Bu süreç bazen doğum sonrası ilk bir yıl kadar da uzayabilmektedir. İnmemiş testis normal süresinde doğan çocukların %4’ünde görülebiliyorken, erken doğanlarda veya prematüre bebeklerde %30 oranlarında bir görülme sıklığı vardır.

Doğumu izleyen ilk 1 yıl içerisinde inmemiş testis vakaları takip edilir. Testis çoğu zaman bu süre içerisinde torbaya (skrotum) inmektedir. Ancak; inmediği durumlarda cerrahi müdahale gerektirir.

Günümüzde inmemiş testis cerrahisi, laparoskopik yöntemler kullanılarak minimal bir girişimle yapılabilmektedir.

Tedavinin geciktirilmesi, ileriki yaşlarda kısırlığa neden olabilmektedir. Kasıkta veya karın boşluğunda kalan testis zaman içerisinde beslenemez ve fonksiyonunu yitirir. Telafisi olmayan bu durumun yaşanmaması için, erkek çocuklarının testis takipleri sıkı yapılmalı ve inmemiş testis vakalarında 1 yıl sonunda mutlaka tedavi ettirilmelidir.

Utangaç (Retraktil) Testis

Utangaç testis, inmemiş testisten farklı olarak, testislerin zaman zaman torbada olması, zaman zaman ise kasık bölgesine kaçması durumudur. Tedavide yaklaşım inmemiş testis vakalarına göre farklıdır. Testis gelişiminin izlenmesi açısından düzenli takip önerilmektedir.

Kliniğimizde bu tür vakaların takibi ve tedavisi yapılmaktadır.

Yar.Doç.Dr. Oğuzhan PARLAKKILIÇ

Comments ( 1 )

  • Merhaba benim 9 aylik oğlum var inmemiş testis sorunumuz var sağ inmemiş sol ise utangaç testis iki dr la görüştüm biri ameliyat öncesi hormon ilacı kullanıp öyle ameliyata alalım diyor damarları uzasin diye diğer dr muz ikisinide ameliyat edip hormonu sonra vericem diyor önce verilirse damar lar gelişiyor ve kanama riski oluyormuş çok kararsızim acaba hangisi iyi olur diğer dr önce verip kısa olan damarı geliştiricez dedi lütfen hangisi olmalı … Teşekkürler

Leave a Comment